Zubná kefka – čím mäkšia, tým lepšia
Príliš veľké, príliš hrubé, príliš tvrdé - toto sú typické vlastnosti väčšiny zubných kefiek. Toto sa týka aj často odporúčaných stredne tvrdých kefiek, ako aj mnohých detských zubných kefiek. Uistite sa, že skontrolujete vlákna (mäkkosť) a hlavičku zubnej kefky (veľkosť). Používajte ultra jemné zubné kefky s hlavičkou o veľkosti 2 cm a/alebo jemnú jednozväzkovú kefku.
Úloha zubnej kefky.
Hlavnou úlohou zubnej kefky je odstrániť povlak, t.j. zničiť štruktúru biofilmu, ktorá vyrástla a takto zabezpečiť ochranu. Stopercentné odstránenie povlaku nie je možné, ani žiadúce, pretože mať sterilné ústa by bolo extrémne nezdravé. Len relatívne hrubé a staré vrstvy baktérií spôsobujú kazy a zapálenie ďasien.
Nikdy príliš mäkké a nikdy príliš tvrdé.
Čo sa týka čistenia vašich zubov, zloženie vašich ďasien a zubov je práve také individuálne ako vy sami.
Použitie zubnej kefky, Curaprox
Jednozväzková zubná kefka
Vaše zuby sú jednotlivci, ktorí musia byť čistení jednotlivo a jemne z každej strany. Toto je najjednoduchšie urobiť s jednozväzkovou zubnou kefkou alebo s malou zubnou kefkou, s ktorou je možné elegantne manévrovať okolo každého jednotlivého zuba. Technika čistenia jednotlivých zubov spolu s dobrou starostlivosťou o medzizubné priestory napĺňa najvyššie požiadavky. Používanie jednozväzkových kefiek sa zdá byť komplikovanejšie, ako v skutočnosti je. Po pár tréningoch napr. pred televíziou, sa stanete šampiónom a novej techniky sa už nevzdáte.
Dokonale pozdĺž línie ďasien.
Taká malá a predsa dokonalá zubná kefka. Jednozväzková kefka čistí jemne a efektívne líniu ďasien a povrchy molárov, ktoré sú ťažko dostupné. Ich denné používanie kombinované s použitím medzizubných kefiek zaručuje dokonalú a úplnú ústnu hygienu. Plak a periodontálne ochorenia už nebudú mať šancu. Otestujte sami: prejdite po zuboch jazykom a ucítite rozdiel. Po čistení touto zubnou kefkou ostávajú zuby hladké a čisté.
Nechajte svoj jazyk, aby vás viedol.
Váš jazyk a jeho dotyk pozdĺž ďasien pomôže naviesť jednozväzkovú kefku na tie správne miesta. Čistenie na základe zmyslu pre dotyk jazykom má dôležitý doplnkový účinok a síce preto, že tie neviditeľné “tieňové územia” na zuboch, ktoré sú zanedbané u väčšiny pacientov, sa dajú vyčistiť práve tak dokonale ako tie plochy, ktoré vidíme v zrkadle.
Správne použitie jednozväzkovej zubnej kefky, podľa J. Sedelmayera
Ako si správne čistiť zuby
- Vložte kefku do úst a priložte k okraju ďasna pod uhlom 45°. Ľahkými krúživými pohybmi stierajte smerom od ďasna ku korunke zuba. Konce čistiacich vlákien by mali zostať na rovnakom meste!
- Postupne pohybujte kefkou v ústach zub za zubom. Začnite pri vonkajších plôškach dolných a horných zubov. Rovnakým spôsobom postupne vyčistite vnútorné plôšky dolných a horných zubov.
- Pri čistení vnútornej strany rezákov môžete kefku držať zvisle. Čistite krúživými pohybmi tak, aby ste vlákna kefky cítili na okraji ďasien.
- Nakoniec vyčistite žuvacie plôšky stoličiek. Nepoužívajte násilie, no ľahký stierací pohyb dopredu dozadu. Potom si vypláchnite ústa a máte to hotové!
- Zvláštnu pozornosť venujte oblastiam ďasien – buďte obzvlášť starostliví pri odstraňovaní zubného plaku v oblasti v okolí ďasien a v medzerách medzi zubami.
- Chráňte svoje ďasná – čistite si zuby krúživými alebo eliptickými pohybmi. Iné pohyby môžu spôsobiť stenčenie povrchu koreňa a strhnutie okrajov ďasien.
- Používajte dentálnu niť, čím zabránite usadzovaniu zubného plaku.