ON-LINE rezervácia dentálna hygiena ON-LINE rezervácia zubné vyšetrenie MDDr. Školníková
 • Zubná kefka – čím mäkšia, tým lepšia

  Zubná kefkaPríliš veľké, príliš hrubé, príliš tvrdé - toto sú typické vlastnosti väčšiny zubných kefiek. Toto sa týka aj často odporúčaných stredne tvrdých kefiek, ako aj mnohých detských zubných kefiek. Uistite sa, že skontrolujete vlákna (mäkkosť) a hlavičku zubnej kefky (veľkosť). Používajte ultra jemné zubné kefky s hlavičkou o veľkosti 2 cm a/alebo jemnú jednozväzkovú kefku.
  Úloha zubnej kefky.
  Hlavnou úlohou zubnej kefky je odstrániť povlak, t.j. zničiť štruktúru biofilmu, ktorá vyrástla a takto zabezpečiť ochranu. Stopercentné odstránenie povlaku nie je možné, ani žiadúce, pretože mať sterilné ústa by bolo extrémne nezdravé. Len relatívne hrubé a staré vrstvy baktérií spôsobujú kazy a zapálenie ďasien.
  Nikdy príliš mäkké a nikdy príliš tvrdé.
  Čo sa týka čistenia vašich zubov, zloženie vašich ďasien a zubov je práve také individuálne ako vy sami.

  Použitie zubnej kefky, Curaprox

  Jednozväzková zubná kefka

  Pouzitie jednozväzkove kefkyVaše zuby sú jednotlivci, ktorí musia byť čistení jednotlivo a jemne z každej strany. Toto je najjednoduchšie urobiť s jednozväzkovou zubnou kefkou alebo s malou zubnou kefkou, s ktorou je možné elegantne manévrovať okolo každého jednotlivého zuba. Technika čistenia jednotlivých zubov spolu s dobrou starostlivosťou o medzizubné priestory napĺňa najvyššie požiadavky. Používanie jednozväzkových kefiek sa zdá byť komplikovanejšie, ako v skutočnosti je. Po pár tréningoch napr. pred televíziou, sa stanete šampiónom a novej techniky sa už nevzdáte.

  Dokonale pozdĺž línie ďasien.
  Taká malá a predsa dokonalá zubná kefka. Jednozväzková kefka čistí jemne a efektívne líniu ďasien a povrchy molárov, ktoré sú ťažko dostupné. Ich denné používanie kombinované s použitím medzizubných kefiek zaručuje dokonalú a úplnú ústnu hygienu. Plak a periodontálne ochorenia už nebudú mať šancu. Otestujte sami: prejdite po zuboch jazykom a ucítite rozdiel. Po čistení touto zubnou kefkou ostávajú zuby hladké a čisté.

  Nechajte svoj jazyk, aby vás viedol.
  Váš jazyk a jeho dotyk pozdĺž ďasien pomôže naviesť jednozväzkovú kefku na tie správne miesta. Čistenie na základe zmyslu pre dotyk jazykom má dôležitý doplnkový účinok a síce preto, že tie neviditeľné “tieňové územia” na zuboch, ktoré sú zanedbané u väčšiny pacientov, sa dajú vyčistiť práve tak dokonale ako tie plochy, ktoré vidíme v zrkadle.

  Správne použitie jednozväzkovej zubnej kefky, podľa J. Sedelmayera

  Ako si správne čistiť zuby

  Správne čistenie zubov

  1. Vložte kefku do úst a priložte k okraju ďasna pod uhlom 45°. Ľahkými krúživými pohybmi stierajte smerom od ďasna ku korunke zuba. Konce čistiacich vlákien by mali zostať na rovnakom meste!
  2. Postupne pohybujte kefkou v ústach zub za zubom. Začnite pri vonkajších plôškach dolných a horných zubov. Rovnakým spôsobom postupne vyčistite vnútorné plôšky dolných a horných zubov.
  3. Pri čistení vnútornej strany rezákov môžete kefku držať zvisle. Čistite krúživými pohybmi tak, aby ste vlákna kefky cítili na okraji ďasien.
  4. Nakoniec vyčistite žuvacie plôšky stoličiek. Nepoužívajte násilie, no ľahký stierací pohyb dopredu dozadu. Potom si vypláchnite ústa a máte to hotové!
  5. Zvláštnu pozornosť venujte oblastiam ďasien – buďte obzvlášť starostliví pri odstraňovaní zubného plaku v oblasti v okolí ďasien a v medzerách medzi zubami.
  6. Chráňte svoje ďasná – čistite si zuby krúživými alebo eliptickými pohybmi. Iné pohyby môžu spôsobiť stenčenie povrchu koreňa a strhnutie okrajov ďasien.
  7. Používajte dentálnu niť, čím zabránite usadzovaniu zubného plaku.
 • Spoznajte náš tím

  Vieme, že zveriť sa do starostlivosti zubára je pre veľa ľudí neľahká záležitosť.
  Chcem spoznať tím
 • Virtuálna prehliadka

  Pozývame vás na virtuálnu prehliadku našej ambulancie. Prezrite si ako to u nás vyzerá.
  Chcem vidieť virtuálnu prehliadku
 • Vstupné zubné vyšetrenie

  Čo máte spraviť, ak chcete zmeniť zubného lekára a stať sa naším klientom?
  Dohodnite si stretnutie

Najčítanejšie stránky

Prečítajte si aj o ďalších dentálnych pomôckach, ktorým by ste mali venovať pozornosť a používať ich