ON-LINE rezervácia dentálna hygiena ON-LINE rezervácia zubné vyšetrenie MDDr. Školníková

Detský zubár a detský pacient

Pri prvej návšteve u stomatológa nemusí ísť o ošetrenie.Možno neviete, že prvú návštevu u stomatológa by dieťa malo absolvovať už vo veku šiestich mesiacov, kedy sa väčšinou začínajú prerezávať prvé zúbky. Vo svete stále koluje mýtus, že mliečne zúbky sa ošetrovať nemusia. Pravdou však je, že včasné ošetrenie kazu mliečnych zúbkov, povedie k zdravým zúbkom trvalým. Je pravidlom, že ak vypadnú mliečne zuby ako zdravé, potom vyrastú tiež zdravé trvalé zuby.

Pri prvej návšteve u stomatológa nemusí ísť nutne o ošetrenie, ide skôr o prvý kontakt so zubárom a zoznámenie sa s novým prostredím. V našej zubnej ambulancii sa s čo ​​najväčšou trpezlivosťou snažíme zbaviť dieťa strachu a navodiť príjemnú atmosféru. Pri prvej návšteve sa dieťa povozí na zubnom kresle, zoznámi sa s pani doktorkou a sestričkou, spočítame zúbky a nakoniec jeho statočnosť odmeníme darčekom. Je dôležité, aby dôvodom prvej návštevy Vášho dieťaťa u stomatológa nebola bolesť zúbkov, opuchnuté ďasno, tým by mohlo dôjsť k tomu, že prvý kontakt so zubárom bude pre Vaše dieťa traumatizujúci a strach z ošetrenia by potom mohol pretrvávať až do dospelosti.

 

Spolupráca s doprovodomDôležitou súčasťou prvej návštevy u stomatológa je konzultácia, pri ktorej Vám zubár vysvetlí, ako správne by ste sa mali o zúbky Vášho dieťaťa starať doma - akú pastu a kefku zvoliť, akým spôsobom zúbky čistiť, čoho sa vyvarovať a tiež sa dozviete niečo o správnej výžive, čím sa minimalizuje možnosť vzniku zubného kazu.

 • Tu Vám môžeme dať niekoľko tipov, ktoré je vhodné pred prvou návštevou dodržať

   
  • je lepšie dieťaťu dopredu nevysvetľovať, čo ho čaká, všetko sa dozvie od nás
  • ak je to len trochu možné, dohodnite návštevu v tú dennú dobu, ktorá najlepšie vyhovuje Vášmu dieťaťu a nenaruší jeho denný rytmus
  • nehovorte s dieťaťom o nepriemných zážitkoch u zubára, nehovorte o nich ani pred nimi
  • môžete dieťaťu vziať so sebou niečo čo má rád, napríklad obľúbenú hračku, ktorú môže ukázať zubárovi
  • motivácia odmenou je dobrá, odporúčame však voliť niečo iné ako sladkosti

  Zdravé zúbky sú jedným z hodnotných vkladov, ktoré svojmu dieťaťu môžete do života dať.

  Musíme tiež spomenúť, že po prvej návšteve je veľmi dôležité dodržiavať pravidelné intervaly preventívnej prehliadky, ktoré by ste mali s dieťaťom absolvovať aspoň každých 6 mesiacov. Pri každej návšteve zubnej ambulancie, ktorá bude pre dieťa len rutinná a bezbolestná bude rásť aj jeho dôvera a tá je veľmi dôležitá pre jeho motiváciu a budúci zdravý chrup. Pri preventívnej prehliadke sa väčšinou jedná iba o fluoridáciu zúbku a ich kontrola, či sa správne prerezávajú a neobjavujú sa známky zubného kazu.

  Ako na deti

  Ošetrenie detského pacienta v CARNA DentalAko čistiť zuby, keď deťom začínajú rásť a keď začínajú vypadávať mliečne?

  So starostlivosťou o ústnu dutinu by sa malo začať skutočne už v prenatálnom štádiu. Nastávajúce mamičky by mali byť v čase tehotenstva pri návšteve dentálnej hygieny poučené, ako stav ich ústnej dutiny, má veľký vplyv na pôrodnú váhu novorodencov a v najhoršom prípade môže dochádzať aj k predčasným pôrodom a nechceným potratom. Zápal v ústnej dutine matky ovplyvňuje krvné riečisko v celom tele, prítomnosť nežiaducich baktérií ubližuje matke aj plodu. Zároveň je nutná správna, zdravá, optimálne vyvážená strava v čase tehotenstva, pretože mliečne zuby sa zakladajú práve v tomto období. Tiež dojčiaca matka môže ovplyvniť príjmom všetkých dôležitých živín správny vývoj zubných štruktúr svojho dieťaťa.

  Počas návštevy sa dozvie základné informácie, ako sa starať o ešte neozubenú ústnu dutinu novorodenca, kedy správne a v akom časovom rozmedzí majú dané zuby prerezávať, ako a čím čistiť alebo ktorými vhodnými pomôckami sa starať o prvé zúbky dieťaťa.

  V prvom roku roku dieťaťa, by ste mali čistiť ďasná a zúbky dvakrát denne. Variantom je jemná gáza, vlhká žinka, jednozväzková alebo špeciálna kefka – tzv. prstiačik. Prstiačik je špeciálny návlek na čistenie prvých zúbkov. Je vyrobený z veľmi mäkkého silikónu, bez obsahu PVC. Odporúča sa ho kombinovať s upokojujúcim balzamom pre jednoduchšie sa prerezávanie zúbkov, znižujúce bolestivosť. Jednozväzkovou kefkou tiež dočistíte veľmi kvalitne jednotlivé prerezané zúbky od plaku obsahujúceho baktérie.

  Mliečne zuby sú k tvorbe kazu obzvlášť náchylné, pretože ich sklovina je mäkšia. Kritickými miestami sú predovšetkým fisúry medzi hrbolčekmi zadných mliečnych stoličiek.

  Prvý mliečny zúbok sa prerezáva približne v 6. až 8. mesiaci veku dieťaťa, potom nasledujú ďalšie mliečne zuby. Celkom má dieťa 20 mliečnych zubov. Pri dosiahnutí 3. narodenín dieťaťa, je spravidla mliečny chrup kompletne prerezaný a pod mliečnymi zubami sa v sánke a čeľusti vyvíjajú zuby trvalé.

  Každé dieťa by malo začať vnímať čistenie zubov ako príjemné, bezbolestné a potrebné. Začnite pozitívnym prístupom u Vášho dieťaťa tým, že čistenie prebieha formou hry. Dovoľte svojmu dieťaťu vyčistiť Vaše zuby, smejte sa pri tom, tvárte sa nadšene a pozdvihnite zubnú kefku na úroveň obľúbenej hračky. Na oplátku Vám potom Vaše dieťa umožní vyčistiť zuby jemu, bez problémov a s dobrou náladou.

  Spravidla sa snažte u najmenších detí pre zjednodušenie učiť čistiť zuby od červenej k bielej pri otvorených ústach. Čo znamená stierať zúbky smerom od ďasna k zubu. V hornej čeľusti smerom nadol, v sánke smerom nahor. Ďalej potom malým krúžením čistíte žuvacie plôšky. Vnútornú stranu zubov, väčšinou musia dočistiť rodičia sami.

  Aby ste podporili prvé pokusy dieťaťa o samostatné čistenie, mali by ste mu dať takú zubnú kefku, ktorá bude zodpovedať jeho motorickým schopnostiam.

  Najvhodnejšia zubná kefka má protišmykovú rúčku, malú hlavičku, rovné, mäkké a husté vlákna!

  Ešte predtým, ako vypadne prvý mliečny zub, najčastejšie dolný prvý rezák sa vo veku šiestich rokov objavia štyri trvalé nové zuby ( vždy za poslednou mliečnou stoličkou na každej strane hore a dole ). Rodičia si ich väčšinou nevšimnú, tieto zuby sú však naše trvalé šestky, ktoré nám majú vydržať po celý život, bohužiaľ sú veľmi často rýchlo pokazené, práve pre neinformovanosť rodičov.

  Starajte a informujte sa o dentálnej hygiene mliečnych zubov v záujme zdravia, krásy a úsmevov Vašich detí.

  Vďačnosť spokojného pacienta je prejavená v originálnom diele

  Odmena za dobre vykonanú prácu
 
 • Spoznajte náš tím

  Vieme, že zveriť sa do starostlivosti zubára je pre veľa ľudí neľahká záležitosť.
  Chcem spoznať tím
 • Virtuálna prehliadka

  Pozývame vás na virtuálnu prehliadku našej ambulancie. Prezrite si ako to u nás vyzerá.
  Chcem vidieť virtuálnu prehliadku
 • Vstupné zubné vyšetrenie

  Čo máte spraviť, ak chcete zmeniť zubného lekára a stať sa naším klientom?
  Dohodnite si stretnutie

Najčítanejšie stránky

Fotogaléria priestorov v Čarna dental

Niečo viac o ponúkaných službách