Ozónová terapia - liečba ozónom
Atmosférický ozón vzniká vplyvom UV–žiarenia a elektrického výboja, v generátore vzniká elektricky a je usmerňovaný magnetickým poľom. Týmto je zaručené parciálne pôsobenie na presnú lokalizáciu a len v momente pôsobenia sondy.
Optimálne využitie účinku ozónu v stomatológii je ničenie patogénnych mikroorganizmov na bunkovej úrovni vo veľmi krátkom čase. Boli preukázané jeho baktericídne, fungicídne a viricídne účinky.
Ozón je 3000x účinnejší než chlór. Okrem dezinfekčných účinkov má ďalšie terapeutické využitie ( napríklad stavy krvácania a urýchľuje procesy hojenia ). Moderná stomatológia využíva ozón ako doplnkovú liečbu klasických terapeutických postupov.
Výhody ozónovej terapie:
- Ozón pôsobí na baktérie, vírusy, huby, plesne a spóry – a to i tam, kde zlyhávajú klasické antibiotiká.
- Rýchlejšie hojenie rán – regeneračný a energetický efekt, podpora prekrvenia tkaniva vrátane CNS aktivizácie imunitnej odpovede.
- Prevencia vzniku zubného kazu a jeho neinvazívna liečba v skorých štádiách
- Rozsiahla indikačná ponuka pre jeho využitie v praxi zubného lekára
- Účinky aplikácie ozónu pretrvávajú až 3 mesiace.
Využitie ozónu v stomatologickej praxi
Parodontológia: ošetrenie gingivitíd, parodontálnych vačkov, ošetrenie áft, stomatitíd, dekubitov, herpesov, pri chirurgických zákrokoch na mäkkých tkanivách a parodonte.
Záchovná stomatológia: prevencia vzniku zubného kazu, neinvazívna liečba kazu, ošetrenie kavity, endodoncia.
Protetika: dezinfekcia a zníženie senzitivity napreparovaných pilierov, stomatitis protetika.
Chirurgia: dezinfekcia dutiny ústnej pred zákrokom, pri extrakciách a chirurgických zákrokoch, perimplantitídy.
Biochemický princíp reakcií ozónu
Na základe pozorovaní sterilizačných účinkov ozónovej vody, bolo zistené, že oxidácia je primárnym účinkom neustále kvapkajúcej vodnej drenáže. Inak povedané, ak dôjde ku kontaktu mikróbov s dostatočným množstvom ozónu, tento má sterilizačné účinky. Prostredníctvom oxidácie sa bunková stena mikróbov rozkladá a ich DNA alebo RNA je napadnutá, za účelom zničenia baktérií alebo vírusov; tieto pozorovania boli už v minulosti opisované niekoľkými odborníkmi. Ak sú tieto pozorovania aplikované v medicíne, sú považované za účinky ozónu v zameranej oblasti.
Čo sa týka hojenia buniek, oxidačné účinky deaktivujú vírusy, a uvoľnené peroxidy, ktoré vytvárajú synergizmus vo vnútri buniek a ničia mikróby, ktoré napadli bunky. Tak ako je pravidlom, že zápal vzniká len ak leukocyty už naďalej nie sú schopné zabíjať baktérie, rovnako peroxid vodíka (H2O2) nemôže byť vytváraný, alebo je produkovaný v nižšej kvantite v porovnaní s normálnou.
Riziká a obmedzenia:
- Pacienti užívajúci kardiostimulátor.
- Epileptici alebo pacienti trpiaci iným typom závažného neurologického ochorenia.
- Pacienti trpiaci psychologickými problémami.
- Sliznica u dojčiat (mladších ako 1 rok).
- Pacienti, korí sú nadmerne precitliveli na elektrický prúd.
- Pacienti trpiaci závažnou astmou.
- Tehotné ženy.
-
Vyskúšajte to s nami!
Objednajte sa telefonicky na 0911 06 06 05 alebo on-line