-
Zubné pasty sa používajú spolu so zubnou kefkou nie len z kozmetických dôvodov ale hlavne pre to, že pomáhajú zlepšiť zdravie ústnej dutiny a zubov. Zubné pasty sú účinným prostriedkom predchádzania zubného kazu a zápalu ďasien( gingivitíde) Aby pasta prospievala našim zubom, by mala obsahovať fluoridy. Zubná pasta môže byť vyrobená vo forme pasty alebo gélu a mala by spĺňať niekoľko úloh:
- Terapeutický účinok - spolu so zubnou kefkou pomáha pri odstraňovaní zubného povlaku, vďaka fluoridom, dokáže remineralizovať zubnú sklovinu, a pasty na to určené pomáhajú hypersenzitivite dentínu (pri citlivosti zubov), halitóze (zápach z úst), atď...
- Kozmetický účinok - vyleštenie povrchu zubov, osvieženie dychu, prípadne odstránenie pigmentov zo zubov (v závislosti od abrazivity pasty)
Podľa obsahu účinných látok sú pasty delené do jednotlivých skupín podľa pôsobenia:
- pasty na citlivé zuby
- pasty na ochranu pred zubným kazom
- pred zápalom ďasien alebo pred zápachom z úst
Vďaka pomocným látkam má zubná pasta svoju, vôňu, chuť, textúru a abrazivitu.
Zubná pasta obsahuje tieto látky:
- abrazíva: leštiace materiály
- spojivá: gély, algináty
- zvláčňovadlá: glycerín
- sladidlá: sorbitol, sacharín
- aromatické a chuťové korigenciá: mentol, aníz, eugenol, mäta
- farbivá: chlorofyl, potravinové farbivá
- podľa pH: mierne kyslé, mierne zásadité
- konzervačné prísady
- aktívne látky:antiflogistiká, adstrigenciá, enzýmy (majú antibakteriálny účinok), chlórhexidín, vitamíny, minerálne soli, fluorid
Na každej zubnej paste musí byť uvedené zloženie. Nájdeme ho za slovom „Ingredients“ a jednotlivé látky sú uvedené v poradí, v ktorom sú zastúpené podľa množstva.
- Množstvo fluoridu v paste je v závislosti od určenia. Pre deti sú vhodné zubné pasty s obsahom fluoridu do 500 ppm a pre dospelých 1500 ppm. Odporúčané množstvo zubnej pasty pri čistení zubov pre deti do 3 rokov je tenká vrstva, potrené vlákna zubnej kefky. Odporúčané množstvo zubnej pasty pri čistení zubov pre deti vo veku 3 – 6 rokov: veľkosť hrášku.
Profylaktický a terapeutický účinok zubnej pasty závisí predovšetkým na správnom a pravidelnom čistení zubov zubnou kefkou. Inak je ich praktický význam malý.
Zubná pasta by nemala obsahovať žiadne látky proti krvácaniu. Navodzujú pocit zdravia a zavádzajú nás. Čistý zub vždy obklopuje ďasno bez zápalu. Vždy. Je na nás, aby sme zuby dôkladne očistili po celom obvode. Najviac zápalov začína v medzizubnom priestore, nezabúdajme preto na medzizubnú kefku. Rovnako by pasta nemala obsahovať sodium lauryl sulfát (SLS).
Ide o vysoko účinný penivý čistiaci prostriedok. Nájdeme ho v mnohých domácich čistiacich prostriedkoch, šampónoch a mydlách. Takisto sa vďaka jeho agresívnym účinkom komerčne používa na čistenie garážových podláh a prístrojov. V ústnej dutine spôsobuje odreniny a rany, ktoré preukázateľne prispievajú k tvorbe bolestivých áft.
Penenie, spôsobené prítomnosťou SLS v zubnej paste, vyvoláva falošný pocit čistoty. Najmä u detí skracuje čas mechanického čistenia. Ústa sa naplnia penou a plná pusa peny vyvolá pocit celkovej čistoty napriek tomu, že na niektorých miestach kefka ani nebola. Tam potom vznikajú kazy.