Zubný kaz
Najrozšírenejšia choroba ľudstva.
Dnes kazovosť prekračuje 80 - 90% v tzv. civilizovaných krajinách. Pretože kazivosť je u národov či kmeňov žijúci prírodným životom veľmi nízka, majú civilizačné faktory na vznik
zubného kazu nesporne úplne zásadný vplyv.
Najčastejším faktorom pre vznik zubného kazu je konzumácia cukru, ktorý nezvyšuje len riziko vzniku zubného kazu, ale následne dochádza k rozvoju iných ochorení, napr. vysoký krvný tlak, diabetes, obezita a to spätne ovplyvňuje zhoršenie celkového stavu dutiny ústnej až po vznik paradentózy.
Pacient musí pochopiť, že pôvodca kazov aj parodontitidy je zubný mikrobiálny PLAK.
Takmer všetky choroby slizníc súvisia s hygienou dutiny ústnej.
Jedná sa o bakteriálne ochorenie zuba. Vzniká v miestach demineralizácie skloviny, prestupuje do dentínu a šíri sa ďalej k zubnej dreni.
Rozlišujeme tieto kazy:
Začínajúci kaz
Začínajúci kaz postihuje iba sklovinu. Jedná sa o demineralizovanú léziu, ktorá je schopná za priaznivých podmienok (vynikajúca hygiena a prísun fluóru) sa zhojiť, teda remineralizovať.
Hlboký kaz
Zasahuje do dentinu a jedná sa o nevratný proces. Je ho nutné ošetriť.
Kaz zasahujúci do drene
Spôsobuje zápal zubnej drene (nervu). Niekedy sa prejavuje akútnou bolesťou, inokedy pozvoľným odumieraním nervu. Tu je vždy nutné ošetrenie koreňových kanálikov.
Komplikácia zubného kazu - zápal zubnej drene (nervu)
Najčastejšie vzniká ako dôsledok kazu zasahujúceho do zubnej drene. Môže byť tiež následkom traumatu. Prejavuje sa prudkou bolesťou zubov, často vystreľujúcou do okolia. Zápal zubnej drene vyžaduje ošetrenie koreňových kanálikov. Ak k nemu nedôjde, zápal sa šíri ďalej do okolia koreňa zuba, potom sa už jedná o zápal ozubice.
Zápal ozubice
Vzniká šírením zápalu zubnej drene do okolia koreňa. Akútny zápal sa prejavuje bolesťou postihnutého zuba, opuchom tváre, niekedy aj celkovou schvátenosťou a horúčkou. Chronický zápal nemusí bolieť, môže však kedykoľvek akútne vzplanúť.
Citlivosť zuba – dentínová hypersenzitivita
Citlivosť zuba je to stav bolesti, pri ktorej obnažený povrch dentínu citlivý na podnety, ktoré sú inak považované za neškodné. V dospelej populácii je to relatívne častý jav. Objektívne v ústach nachádzame odhalenie určitej, niekedy aj nepatrnej plochy dentínu. Ten sa potom stáva citlivý na zmenu teploty, chemické látky a mechanické podnety. Exponovaný dentín je výsledkom straty skloviny prevažne v krčkovej oblasti, ústupu ďasna a začínajúcich kazov v oblasti krčka.
Liečba spočíva v blokovaní otvorených dentínových tubulov ich prekrytím.
-
Vyskúšajte to s nami!
Objednajte sa telefonicky na 0911 06 06 05 alebo on-line